Karpal Tünel Sendromu (Sinir Sıkışması)

Karpal Tünel Sendromu (Sinir Sıkışması)

Medial sinirin koldan gelip ele geçerken el bileğindeki karpal tünel içinde sıkışması ile oluşan hastalığa Karpal Tünel Sendromu denir. Bir tuzak nöropatidir.

Elde parmaklarda ağrı uyuşma yapan bir rahatsızlıktır. Gece eldeki uyuşma karıncalanma ağrı ve yanma hissi ile uyanıyorsanız, bu hissi geçirmek için ellerini ovuşturma-sallama ihtiyacı duyuyorsanız sizde Karpal Tünel Sendromu  olabilir. Hastalık ilerledikçe gün içinde de bu belirtiler olmaya başlar, kişi yaptığı işi bırakmak zorunda kalır. Elindeki kalemi, bıçağı uyuşma nedeni ile bırakabilir. Elindekileri düşürebilir. Telefonla konuşurken bile eli uyuşur, telefonu bırakır. Daha da ilerlerse avuç içi- el ayası kaslarında erime –incelme olabilir.

Karpal Tünel Sendromu   özellikle uzun süre tek tip el işi yapanlarda görülür. Sürekli bilgisayar kullanan işlerde çalışanlarda, piyano-gitar gibi müzik aleti çalanlarda, sürekli bıçak kullanan aşçılarda sık görülür. Sürekli tekrarlayıcı hareketler eldeki tendonların kalınlaşmasına ve buna bağlı sinir üzerine baskı oluşmasına neden olur. Ayrıca diyabet ve gebelikte el bilek bölgesindeki dokuların kalınlaşması ve sertleşmesi, yaşa bağlı el bilek eklemlerinin kireçlenmesi ve romatizmal hastalıklarda da sık görülür.

Tedavisinde istirahat ateli, ilaçlar, fizik tedavi ve egzersiz yöntemleri, lokal enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Bazen cerrahi tedavi gerekebilir.

Okunma 2736 defa Son Düzenlenme Pazar, 19 Şubat 2017 11:08