Topuk Dikeni

Topuk Dikeni

Ayak tabanında plantar fasia isimli bir kas bulunmaktadır ve bu kas yürüme sırasında yaylanarak kişinin ağırlığının eşit bir şekilde yere aktarılmasını sağlar. Plantar fasia çeşitli sebeplerle basma sırasında yeteri kadar esneklik gösteremez ise ayak topuğunda ağrı oluşur. Plantar fasia zamanla kısalır ve topuğa yapıştığı yeri çekerek bu bölgede kanama ve kalınlaşmaya neden olur. Yapıştığı yerde zamanla oluşan kalınlaşma da röntgende görülen topuk dikeni olarak adlandırılan görüntüye yol açar.

Düz tabanlarda, ayakları yüksek kavisli olanlarda, ayakta uzun süre kalarak çalışanlarda, fazla kilolu olanlarda, topuklu ayakkabı ya da düz topuksuz ayakkabı kullananlarda, diabet hastalarında, çeşitli romatizmal hastalıklarda kasın kısalması ile topuk ağrısı ve topuk dikeni meydana gelebilmektedir.

Topuk Dikeni Belirtileri:
Sabah yataktan kalktıktan ilk bir kaç adım sonra topuk ağrısı olması ve bu ağrının yürüme ile kendiliğinden geçmesi durumunda tipik olarak topuk dikeni tanısı koyulmaktadır. Bunun yanı sıra, bir yerde uzun süre oturulduktan sonra kalkar kalkmaz oluşan topuk ağrısı ile gün bitiminde ağrı olması da tipiktir.

Ağrı genellikle sabahları kalkıldığında ayak topuğuna iğne batması şeklinde acı girmesi şeklinde hissedilir. İlerleyen zamanlarda bu künt bir ağrıya dönüşür. Hareketleri kısıtlar, günlük aktiviteleri zorlaştırır.

Fiziki muayene sonrasında ayırıcı tanı için kişinin basarak ayak röntgenleri ve ek olarak gerekirse MRI veya kan tetkikleri istenebilmektedir.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri:
Öncelikle şişman kişilerin kilo vermekle işe başlaması gerekir. Ayakkabıların topuk tarafı darbe emen, yumuşak tabanlı olanlardan seçilmesi önemlidir. Ayakkabı ve terliklerde topuk dikeninin olduğu yere gelen, ağrı yapan bölgede delik olması ve burada taban desteği, topuk yastığı denilen parçanın kullanılması  önerilir. Ayakkabı içine yerleştirilen bu tabanlıklar şok emici etki yaratarak ayak tabanına binen yükü azaltır.

Ayak tabanında rahatsızlığa sebep olan kasa yönelik yapılan germe egzersizleri  ile kısalan plantar fasia kasının uzatılması amaçlanmaktadır. Fizik tedavi ve ESWT uygulamalarından faydalanılır.

Doktorun terciğine göre kortizon ya da PRP enjeksiyonları uygulanabilir ancak hangi tedavi tercih edilirse edilsin, hastaların egzersiz yapmaya ve tabanlık kullanımına devam etmeleri gerekmektedir.

Topuk Dikeni Lazer (ESWT) Tedavisi Nasıl Gerçekleşir; ESWT tedavi yöntemi özellikle tenisçi dirseği, omuz lezyonları gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde kullanılan, dışardan oluşturulan lazer şok dalgalarının vücutta istenen bölgeye odaklanması ile uygulanan tedavi yoludur. Topuk dikeninde de başarıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu yayılan şok dalgalar ses dalgalarından daha hızlı ilerlemektedir. Bu şekilde topuk dikeni tedavisi gerçekleştirilir. Her bir seans ortalama maksimum yarım saat sürer. Seanslar bir hafta on gün gibi aralıklarda gerçekleşir. Topuk dikeni seans sayısı ayak topuk dokularının yumuşaklık ve sertlik durumuna göre hastadan hastaya farklılık gösterir. Genel olarak 3-5 seansta gerçekleştirilmektedir.

Okunma 3813 defa Son Düzenlenme Salı, 23 Ağustos 2016 20:20