Bu sayfayı yazdır

OMURİLİK YARALANMALARI

Yazan 

Spinal kord omurganın içinden geçen beyin- beyincik bölgesinin bir uzantısı olarak başlayan bel bölgesine kadar giden bir sinir dokusudur. Spinal kordun hasarlanması kaza (motor kazaları, diğer trafik kazaları, yüksekten düşme, spor kazası...), yaralanma (ateşli silah, delici- kesici alet yaralanması...) veya nörolojik hastalık (transvers myelit, çocuk felci...)sonrası oluşabilir. 

Oluşan felç ve duyu bozukluklarının ve diğer bulguların şiddeti hasarlanma seviyesine ve hasarlanan sinir dokusu ve sinir köklerinin etkilenme düzeyine bağlıdır. Bir başka deyişle hastalar hasarın seviyesi ve şiddetine bağlı olarak hafif duyu ve kas gücü bozukluğundan yaygın felç, duyu kusuru, idrar ve gaita tutamamaya kadar değişen tablolarla karşımıza çıkabilmektedir. Bazı hastalar kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik yaşarken bazılarının kollarında hiçbir etkilenme olmayıp sadece bacaklarında kuvvetsizlik ve yürüme sorunları olabilir. 

Omurililk yaralanması boyun, sırt ve bel bölgesinde olabilir. Kaza anında mutlaka omurgayı sabitlemek (örneğin kaza yapan arabadan kişiyi almadan önce boyunluk takarak çıkarmak, hastayı uzun omurga tahtası üzerinde sabitleyerek transfer etmek) gerekir ve hastayı beyin ve sinir cerrahisi hekimi muayenesi ve müdahelesi için hastaneye götürmek gereklidir. Gerekiyorsa cerrahi müdahele, steroid (kortizon) uygulama gibi tedavi metodları kullanılır ve hastanın nörolojik durumu takip edilir. Hasta stabil hale geldiğinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekiminin hastayı değerlendirmesi ve hastanın rehabilitasyon seanslarını planlanlanması uygun olur. Bu süreçte fizik tedaviler sürerken hastaların uzun ve kısa bacak yürüme cihazları, ateller ile yürüteç veya baston kullanarak mobilizasyonları sağlanır. Fizyoterapist eşliğinde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ve nörolojik rehabilitasyon metodları uygulanır: Ayrıca kas stimulasyon (uyarı) cihazları ve ağrılı bölgeler var ise bunlara da uygun tedavi yöntemleri de kullanılabilir. 

Geleneksel fizik tedavi ve rehabiltasyon yöntemleri dışında yerçekimi azaltılmış ortamda yürüme ile tüm bacak kaslarının güçlenmesi sağlanabilir, hasta yerçekimi azaltılmış ortamda yürütülerek denge ve koordinasyonunun artırılması ve zayıf olan kaslarının kuvvetlenmesi amaçlanır. 

Omurilik yaralanmalarının tedavisinde kök hücre tedavileri konusunda da araştırmalar devam etmektedir. Ayrıca bu hastaların bağımsız yürümelerine katkı sağlayabilecek biyonik bacaklar/ robotik bacakların da yakın bir tarihte kullanılmaya başlanabileği düşünülmektedir.

Okunma 2173 defa Son Düzenlenme Pazar, 19 Şubat 2017 11:04